Před odletem

Kdy navštívit Japonsko?

Pokud chcete navštívit místa jako Kjóto, Ósaka či Tokio, pak je ideální období od března až po začátek června a podzim. Dále několik poznámek k této oblasti.

  • Období rozkvetlých sakur (přelom března a dubna) je turisticky nejaktivnější a ceny za ubytování tomu také odpovídají. Je to však patrně nejkrásnější doba, kdy můžete v Japonsku být.
  • Vyhněte se tzv. Golden Week (od 29. dubna do 5. května), kdy mají Japonci několik svátků a všechna místa jsou přeplněná.
  • Od června do poloviny července je období dešťů a obecně se nedoporučuje v tomto čase cestovat. Pokud ale máte JR pass a plánujete ze dne na den, nemáte tedy rezervace dopředu a můžete jet zrovna tam, kde je hezky, nemusí to být vůbec špatné období (z vlastní zkušenosti). Ceny za hotely jsou nižší a místa nejsou plná turistů.
  •  V červenci a srpnu je v Japonsku velmi horko a cestuje se přes poledne opravdu těžko. Nedoporučuji.
  • Barevný podzim, tedy období od poloviny září do konce listopadu, je další velmi vhodné období pro cestování! V září a říjnu ale ještě můžete potkat tajfuny, které vám mohou narušit plány.
  • Zimní měsíce od prosince do února se nedoporučují k návštěvě kvůli velkým mrazům. V tomto období navštívím Japonsko už za pár dní a řeknu vám pak více.

Podrobnější informace o dalších oblastech (Hokkaido, Okinawa, …) a detailní popisy počasí a událostí v jednotlivých měsících najdete výborně zpracované na blogu Yatta: Kdy vyrazit do Japonska?

 

Potřebuji do Japonska vízum?

Do 90 dnů za účelem turistiky vízum nepotřebujete. Další informace najdete na webu Ministerstva zahraničních věcí.

 

Potřebuji hotovost? Lze přežít pouze s kartou?

V Japonsku hotovost potřebujete, jen s kartou si nevystačíte. Za mnoho služeb se platí v hotovosti.

  • Kartou zaplatíte bez problémů v malých samoobsluhách (7-eleven, Lawson, FamilyMart).
  • Kartou zaplatíte ve většině hotelů. V těch luxusnějších rozhodně, v těch menších to může být problém. Občas budete muset uhradit poplatek za platbu kartou kolem 3%, takže se to nemusí vyplatit.
  • V obchodech se suvenýry je to tak půl na půl, někde karty berou, někde ne.
  • V restauracích většinou karty berou, ale v malých lokálních restauracích nižší kategorie ne.
  • Jízdenku na vlak si můžete koupit kartou ve stanicích metra či vlaků, v automatech budete potřebovat hotovost.
  • Vstupy na různé památky, do chrámů a podobně jsou často jen v hotovosti.

 

Je Japonsko opravdu tak drahé?

Ano i ne. Japonsko je jedna z nejdražších zemí na světě, pokud se vůbec nepřipravíte. To znamená, že přijedete do Japonska třeba v období sakur a budete hledat nějaký lepší hotel na přespání a dále budete cestovat mezi městy shinkansenem bez JR passu, pak počítejte přibližně s částkou od 5 000 Kč na den a výše. Pokud si vše dobře naplánujete a zamluvíte si ubytování dopředu, můžete se dostat na cenu 1500 Kč na den i méně.

Kolik co v Japonsku stojí?

  • Kvalitní hotel (hodnocení 8/10 a výše na booking.com) s privátním dvoulůžkovým pokojem v centru nebo blízko centra od 1 000 Kč, Airbnb u superhostitele od 700 Kč a výše.
  • Jídlo v normální restauraci stojí podobně jako v Praze, tedy od 80 do 200 Kč. Voda je zdarma.
  • Doprava je drahá. Autobusy jsou levnější, ale pomalé. Vlaky jsou velice drahé, shinkanseny extrémně, dvouhodinový jízda Tokio – Kjóto stojí téměř 3 000 Kč. Musíte mít proto nějakou slevovou jízdenku na více dní (nejčastěji JR pass).

Podrobné informace o cenách najdete ve vzorovém itineráři.

 

Mám si pořídit JR pass? Vyplatí se?

Nejjednodušší je použít kalkulátor. Zadejte tam místa, která chcete navštívit a dozvíte se, zda se vám vyplatí. Vedle klasického JR passu je zde ještě několik dalších regionálních passů nebo můžete využívat autobusy, které jsou levnější.

 

Kde koupit JR pass?

Můžete si ho koupit jak v Česku, tak v Japonsku. V Japonsku to půjde do 31.3.2019 a pravděpodobně i po tomto datu (zatím to ale není jisté). JR pass pořízený v Japonsku stojí víc. V Česku si ho můžete koupit na řadě míst, cena za ordinary pass (normální vlaky, nikoliv 1. třída) na 7 dní by se měla pohybovat kolem 6 000 Kč. V Česku působí i cestovky, které ho prodávají za téměř dvojnásobnou cenu, projděte si tedy více nabídek.

 

Jaké jsou v Japonsku zásuvky? Potřebuji adaptér?

Budete potřebovat adaptér, můžete podívat, jaké zásuvky se používají v Japonsku.

 

Potřebuji do Japonska očkování?

Žádné povinné nebo velmi doporučované očkování speciálně do Japonska není, ale můžete zvážit očkování proti japonské encefalitidě. Více je popsáno na webu vakcíny.net.

 

Co když mám těžké zavazadlo? Mohu ho někde nechat?

Cestování s velkými zavazadly je v Japonsku problém, ve vlacích pro ně není dostatek místa. V JR stanicích jsou skříňky, kde si můžete zavazadlo za 500 JPY (100 Kč) a více nechat. Snažte se letět do Japonska jen s příručním zavazadlem. Já cestuji kolem světa už 500 dní a mé zavazadlo neváží více než 6 kg, takže to určitě zvládnete.

 

Během cesty

Domluvím se v Japonsku anglicky?

Spíše ne. Angličtina není vůbec tak rozšířená, jak by člověk asi v Japonsku očekával. Ale pro cestování to není zásadní problém, vše důležité je vždy popsáno jak v japonštině, tak i v angličtině. Podrobnější informace najdete v článku Jak cestovat v Japonsku bez znalosti cizího jazyka.

 

Můžu použít JR pass na cestu z … do … ?

Stáhněte si podrobnou mapu, kde uvidíte všechna místa, která JR pass pokrývá.

 

Jak vyřešit mobilní internet? Mám si pořídit datovou SIM kartu?

K internetu se bez problémů připojíte na mnoha místech, např. v obchodech 7-eleven, ve fast foodech, v nákupních centrech a funguje také často veřejná městská wifi. Bez problémů se připojíte v hotelech. Pro běžné cestování to stačí. Wifi však nefunguje ve vlacích, pouze v některých. Pokud chcete být neustále online, buď si kupte japonskou datovou SIM kartu hned na letišti, stojí kolem 3000 JPY (600 Kč) a data jsou omezena na pár GB. Pokud potřebujete rychlý internet neustále a ve velkém množství, můžete si pronajmout wifi router.

 

Dává se v Japonsku spropitné?

V restauracích se spropitné nedává.

 

Mám tetování. Je to problém?

Do onsenu s ním většinou nesmíte, podobně vám bude zakázán vstup do některých kapslových hotelů. Pokud máte malé tetování, dá se přelepit. Pokud máte velké tetování, tak si raději předem zjistěte, zda do daného onsenu můžete.

Tetování mají prý zločinci a příslušníci mafie, proto vás tam nechtějí pustit. Jedna Japonka mi říkala, že vzala svojí evropskou kamarádku s tetováním do onsenu a další dva měsíce se jí všichni sousedi vyhýbali, protože kdo by chtěl mít něco společného s někým, kdo se kamarádí s členy Jakuzy (japonské mafie), že:-)

 

Speciální dotazy

Mohu používat v Japonsku kartu Revolut?

Ano, můžete, ale s problémy. Napíšu o tom samostatný článek. Karta Visa Revolut funguje skvěle v řetězcích Lawson, občas funguje v 7-eleven a nefunguje nikdy ve FamilyMart. Výběry z bankomatů jsou také problém, fungoval tak zhruba každý 8. Na druhou stranu pak člověk neztrácí žádné peníze za převod z české na japonskou měnu a i výběr z bankomatu je zdarma a bez poplatků.

 

Jak sledovat sportovní přenosy České televize z Japonska?

Česká televize má geo omezení jen na oblast Česka, takže z jiné země se připojit nemůžete. Potřebujete proto VPN, dobrou zkušenost mám s ExpressVPN.