Text je z povídání o naší cestě po Japonsku na přelomu roku 2018/2019.

Akihabara je oblast v Tokiu známá pro anime, videohry, komiksy a podobné věci. Dále je zde řada obchodů s elektronikou a je to také místo, kde se dají najít různé bizarnosti.

 

Yodobashi Camera

První naše kroky vedly do Yodobashi Camera, což je známé devítipatrové nákupní centrum. Zatímco 睿 sháněla nějaké věci, které jsou v Číně výrazně dražší, já si natáčel umělé štěkající psy a prohlížel si japonské reklamy a všechny možné elektronické hračky pro geeky. Na zpáteční cestě jsme se zastavili u stánku s Huawei a pořídili pár snímků přes beauty kameru, aby si měla čínská vláda co prohlížet během Vánoc.

 

Animate Girls Station

Další zastávka byla v Animate Girls Station, což je několikapatrový dům především s komiksy určený pro asijské teenagerky. Protože čínská vláda chrání duševní rozvoj svých mladých občanek, tak se tyhle komiksy nedají v Číně pořídit a musí se z Japonska tajně pašovat a v Číně jsou pak mnohonásobně dražší. Číst komiksy není zrovna levná záležitost. Některé mají i 100 dílů, přičemž jeden stojí kolem 200 Kč i víc, takže taková jedna řada vás může stát i 20 tis. Kč.

 

Radio Kaikan

Pak jsme se zastavili v domě Radio Kaikan, který je pro změnu určen klukům a mužům. V podobných obchodech jsem nebyl asi 15 let a nebudu zapírat, že jsem měl silné nutkání pořídit si model šinkansenu N700 a jít si ho hned na hotel sestavit. Vedle řady různých modelů, kartiček a podobně, které bych zde očekával, mě mírně vyvedlo z míry množství obchodů s barbie panenkami ve stylu komiksových postav. Ani tahle chlapská zábava není zrovna levná záležitost a ty lepší barbíny stojí i 15 tis. Kč a více.

 

Maid cafe a další tématické kavárny

V Akihabaře najdete také velké množství tematických restaurací, ty nejznámější jsou určitě maid cafe. V Akihabaře tyto podniky vznikly, ale dnes už jsou v celém Japonsku i v řadě dalších míst po celém světě. Poznáte je tak, že před nimi stojí mladé Japonky oblečené jako francouzské pokojské a budou vás přemlouvat k návštěvě jejich podniku. Uvnitř pak tyto pokojské tancují a zpívají. Je to rozhodně jedna z těch bizarnějších věcí, které může člověk v Akihabaře zažít, ale jedna návštěva za život myslím bohatě stačí. My jsme tam byli minulý rok a vzpomínám si, že tam byl nesnesitelný hluk, takže jsme po pár desítkách minut zase šli. Platí se kolem 100 Kč za hodinu + jídlo a pití.

Vedle těchto typů restaurací jsou zde také různé “zvířecí” kavárny, nejznámější jsou určitě CAT CAFE. Platíte za to, že můžete hladit kočky a při tom popíjíte čaj, kávu nebo něco jiného. Není to úplně nejlevnější záležitost, za hodinu se platí 200 Kč a více, kočky si vydělají tedy docela dost. Levnější verze je koupit si nápoj z automatu a chytit nějakou kočku v okolí, kterých je v japonských ulicích docela dost. Případně se vydat na kočičí ostrov Aošima.

 

Gachapon hall

V Japonsku jsou nesmírně populární kapsle s různýma hračka, postavičkama a vším možným. Najdete na mnoha místech v Japonsku, v Akihabaře je zvláštní centrum Gachapon Hall a dá se tam pořídit všechno možné. Obvykle stojí jedna kapsle 40 Kč nebo 60 Kč a je to dobrý kandidát na dárek typu “něco typicky japonského a levného”.

 

Tonkatsu a restaurace Gyu Katsu Ichi Ni San

A pak ještě zmíním jednu restauraci Gyu katsu ichi ni san. Dostal jsem na ní doporučení z několika různých “co-navštívit-v-akihabaře” zdrojů jako místo, kde je jedno z nejlepších tonkatsu, což je japonská verze smaženého řízku. Vystáli jsme zhruba dvacetiminutovou frontu, nicméně před vchodem mě zarazila jedna věc. Vedle jídelního menu v angličtině a japonštině tam byla také informace pouze v japonštině, že za kladnou recenzi o restauraci dají slevu. Tím se vysvětlilo, proč to každý zmiňuje… to mě popudilo a chtěl jsem odejít, ale protože už jsme byli dost hladoví, tak jsme tam zůstali a byl to jeden z nejlepších gastronomických zážitků z Tokia! Každý dostane svoje vlastní minigril, na kterém si předpřipravené jídlo dosmaží do stavu, ve kterém mu chutná nejvíc. Měli jsme tonkatsu ještě několikrát během celého výletu, ale tady bylo nejlepší a ač ta restaurace nebyla úplně nejlevnější, tak svoji hodnotu to mělo.