Hirošima bude už navždy známá především jako místo, kde byla 6. srpna 1945 svržena první atomová bomba. Ačkoliv byl původní odhad, že město již nikdy nebude obyvatelné, dnes je to moderní japonské velkoměsto s 1,2 mil. obyvatel.
Co navštívit v Hirošimě
Všechna místa spojena s událostí roku 1945 jsou v jedné lokalitě v Pamětním parku míru (Hiroshima Peace Memorial Park). V parku stojí za návštěvu zejména Dětský památník míru a další památníky kolem, Pamětní muzeum míru, symbol Hirošimy Atomový dóm a most Aioi, který byl vybrán jako bod svržení první atomové bomby.
Dětský památník míru
Dětský památník míru je inspirován japonskou dívkou Sadako Sasaki, které byly 2 roky, když byla na Hirošimu svržena atomová bomba. Útok přežila, ovšem ve 12 letech se u ní objevila leukémie jako následek ozáření. Během své hospitalizace v nemocnici se dozvěděla o staré legendě, která praví, že kdo složí 1000 papírových jeřábů, tomu se splní jeho přání. Sadako jich poskládala více než 1000, avšak po dvou měsících od začátku skládání zemřela. Sadako se stala symbolem urputné bojovnice, která ač věděla, že zemře, tak nepřestávala doufat v naplnění legendy. Na památníku věnovaném všem dětským obětem atomového bombardování je tedy Sadako držící v rukou jeřába.
Papírové jeřáby najdete na řadě míst jak v Hirošimě, tak v Nagasaki a posílají je tam děti z Japonska i z celého světa. Z recyklovaných papírových jeřábů se poté vyrábí zvláštní pohlednice, kterou dostane každý návštěvník Pamětního muzea míru a je to velmi cenný suvenýr z Japonska.
Pamětní muzeum míru
V muzeu najdete několik předmětů od obětí atomového bombardování včetně hodinek, které se zastavily přesně v okamžiku výbuchu. Ke každému vystavenému předmětu je připojen i krátký příběh. Dále v muzeu najdete velkou animaci výbuchu (video níže) a všechny dokumenty a videa, které se k oné události vážou, třeba urgence Albert Einstein k zahájení vývoje atomové bomby nebo definitivní rozkaz o svržení.
Vstupné je 200 JPY (40 Kč) a jako dárek na památku dostanete zvláštní pohlednici (viz příběh o Sadako Sasaki).
Atomový dóm
Atomový dóm (Genbaku Dome, Hirošimský památník míru) je stavba, která přežila atomový výbuch (nebo lépe řečeno nebyla kompletně zbourána). Stavba byla navržena českým architektem Janem Letzelem a otevřena byla v roce 1915 jako Hirošimský prefekturální palác pro výstavy produktů. Stavba měla být původně kompletně zbourána, jelikož přeživším příliš připomínala události roku 1945, nakonec se rozhodlo, že stavba zůstane zachována přesně tak, jak vypadala po výbuchu. Dnes je to jedna z 22 památek v Japonsku, které jsou zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.
Další místa k navštívení
Pár minut chůze od parku narazíte na repliku hirošimského hradu. Původní hrad byl zničen při atomovém bombardování. V jeho okolí jsou fotografie, na kterých můžete vidět, jak místo vypadalo krátce po bombardování. Je z něj krásný výhled na Hirošimu. Do jeho okolí je vstup zdarma, vstup na hrad včetně návštěvy muzea hradů stojí 370 JPY (75 Kč).
V Hirošimě určitě zkuste okonomiyaki, jedno z tradičních japonských jídel (oblast s restauracemi je vyznačena na mapě).
Dále můžete zvážit návštěvu zahrad Šukkeien, které se nacházejí mezi hradem a železniční stanicí. Vstupné je 260 JPY (50 Kč).
Doprava
Do Hirošimy se dostanete snadno z Ósaky s JR passem, cesta trvá kolem 2 hodin.
Pamětní park míru je vzdálen od vlakového nádraží přibližně 3 km, takže můžete jít buď pěšky kolem zahrad Šukkeien a hradu Hirošima, nebo pojedete tramvají či autobusem.
Hirošima má největší městskou síť tramvají v Japonsku. Jízda tramvají stojí 180 JPY (35 Kč) a trvá přibližně 15 minut. V tramvajích se platí „flat fare“, tzn. stejná částka ať jedete kamkoliv.
Pokud máte JR pass, tak můžete jet zdarma autobusem Maple-oop z vlakového nádraží až k Pamětnímu parku míru. Autobus jede každých 30 minut.
Itinerář
Z vlakového nádraží jeďte zdarma (pokud máte JR pass) autobusem přímo k Atomovému dómu. Ten si pořádně prohlédněte, stojí to za to! Poté jděte přes most Aioi do parku a zastavte se u Dětského pomníku míru. Bude tam velmi pravděpodobně velké množství zpívajících dětí z různých škol v Japonsku. Park si projděte a pokračujte do Pamětního muzea míru a celé ho prozkoumejte. Na oběd (večeři) zkuste okonomiyaki.
Můj tip: rozhodně zůstaňte v Hirošimě přes noc a běžte se podívat na Atomový dóm večer z druhého břehu řeky. Je to nepopsatelné!
Mapa